• دوشنبه 08 خرداد 1402
  • دوشنبه 08 خرداد 1402

میزان تولید فولاد در جهان در سال 2022


  • انتشار ۱۴۰۱/۶/۲۳ آخرین به روز رسانی ۱۴۰۲/۲/۱۱

میزان تولید فولاد در جهان در سال 2022

 

انجمن جهانی فولاد گزارش داده که تولید فولاد خام ایران در دوره ۴ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی با کاهش ۸.۹ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۹.۱ میلیون تن رسیده است.  

 

 

میزان رشد تولید فولاد ایران

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ با کاهش ۲۰.۷ درصدی به ۲.۲ میلیون تن رسیده است..

کاهش تولید فولاد ایران در ماه آوریل و همچنین در ۴ ماه نخست ۲۰۲۲ درحالی رخ داده است که همه ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به جز هند، روسیه و ترکیه و همچنین به طور کلی تولید فولاد جهان در مدت کاهش تولید داشته‌اند.

ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

چین با تولید ۹۲.۸ میلیون تن، هند با تولید ۱۰.۱ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۵ میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان هستند.

تولید فولاد چین ۵.۲ درصد، ژاپن ۴.۴ درصد، آمریکا ۳.۹ درصد، کره جنوبی ۴.۱ درصد، آلمان ۱.۱ درصد، برزیل ۴ درصد کاهش یافته است.

تولید فولاد هند ۶.۲ درصد، روسیه ۰.۶ درصد و ترکیه ۱.۶ درصد افزایش یافته است.

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

کاهش تولید فولاد در جهان در چهارمین ماه ۲۰۲۲

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه آوریل ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۱ درصد کاهش یافته و به ۱۶۲.۷ میلیون تن رسیده است.

 

وضعیت جهانی فولاد در سال 2022 با توجه به بحران اوکراین

طبق آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد، میزان تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال گذشته، رشد چهار دهم درصدی را تجربه خواهد کرد و به میزان یک میلیارد و۸۴۰ میلیون و ۲۰۰هزار تن خواهد رسید. براساس این گزارش در سال ۲۰۲۳ نیز تقاضای فولاد روند افزایشی خود را ادامه خواهد داد و به یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید.

البته با توجه به بحران اوکراین و شرایط ویژه ای که بوجود آمده قیمت انرژی و مواد اولیه با افزایش ناگهانی همراه بوده است و سرمایه گذاری را در این بخش تحت تاثیر قرار داده است.

حمله روسیه به اوکراین باعث شده است تا رشد تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲ کمی دور از انتظار باشد. تقاضای فولاد در کشور چین در سال ۲۰۲۲ تغییر خاصی نخواهد داشت زیرا دولت در تلاش است تا سرمایه گذاری در بخش زیرساخت ها را تقویت کرده و ثبات را به بازار املاک باز گرداند.

براساس پیش بینی ها در کشورهای توسعه یافته در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۱/۱ و ۴/۲ % افزایش تقاضای فولاد انتظار میرود. وضعیت کشورهای در حال توسعه کمی متفاوت خواهد بود و با توجه به شرایط حال حاضر جهان در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۵/۰ و ۵/۴ % رشد تقاضا را شاهد خواهیم بود.

در سال ۲۰۲۱ چین بزرگترین مصرف کننده فولاد بوده است و انتظار می رود در سال جاری و سال آینده میلادی نیز عنوان بزرگترین مصرف‌کننده را به خود اختصاص دهد.

هند با مصرف ۱۰۶ میلیون و ۱۰۰هزار تن، آمریکا با مصرف ۹۷ میلیون و ۱۰۰هزار تن، ژاپن با مصرف ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، کره‌جنوبی با ۵۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن، روسیه با ۴۳ میلیون و ۹۰۰هزار تن، آلمان با ۳۵ میلیون و ۲۰۰هزار تن، ترکیه با ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن، برزیل با مصرف ۲۶ میلیون و ۴۰۰هزار تن و ایتالیا با مصرف ۲۵میلیون و ۹۰۰هزار تن به ترتیب در رتبه های دوم تا دهم مصرف فولاد جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی قرار گرفتند.

جدول تولید فولاد