• چهارشنبه 05 مهر 1402
  • چهارشنبه 05 مهر 1402

نوسان قیمت سنگ آهن در سال 2022


  • انتشار ۱۴۰۱/۶/۲۳ آخرین به روز رسانی ۱۴۰۲/۲/۱۱

نوسان قیمت سنگ آهن در سال 2022

طبق آخرین گزارش  موسسه فیچ، بازار سنگ آهن نوسان قابل چشمگیری نخواهد داشت، اما قیمت این محصول در نیمه دوم سال 2022 کاهش چشمگیری خواهد داشت.

قیمت سنگ آهن در بازار واردات چین باز هم نزولی است. سرمایه گذارها باز هم نگران وضعیت اقتصادی چین شده اند و ظاهراً خبرهای مربوط به بسته های حمایتی دولت چین اثرات موقتی داشته است.

همچنین طبق گزارشات منتشر شده افزایش میزان واردات سنگ‌آهن چین از استرالیا و برزیل نیز بر کاهش قیمت سنگ‌آهن در بازار چین تأثیرگذار بوده است.

منابع آگاه همچنین به رویترز گفته‌اند، دولت چین برای حمایت از اقتصاد کشور قصد دارد که در سه ماهه سوم سال حدود ۵۰۰ میلیارد یوان چین در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند.

بازار سنگ‌آهن و فولاد چین طی ماه‌های اخیر به شدت آسیب دیده که محدودیت‌های کرونایی شانگهای و پکن تنها یکی از دلایل آن است. سقوط صنعت ساختمان این کشور و همچنین محدودیت‌های زیست‌محیطی کاهش آلودگی هوا از جمله دلایل دیگری هستند که تقاضا برای سنگ‌آهن و فولاد کشور را کاهش داده است.

نظریه برخی از کارشناسان تحلیگر

Zeng Ning  تحلیلگر شرکت CITIC Futures می گوید: تقاضای سنگ آهن در سال آینده میلادی به طور گسترده و به تدریج کاهش خواهد یافت. بخش ساخت و ساز چینی ها همچنان ضعیف است و این موضوع باعث می شود تا تقاضای مصرفی برای فولاد تحت فشار کاهشی قرار گیرد. در چنین شرایطی تلاش دولت ها برای حرکت به سمت دنیایی بدون کربن باعث می شود که تمایل فولادسازان برای جایگزینی قراضه با سنگ آهن افزایش پیدا میکند.

USB Group پیش بینی میکند که میانگین نرخ معاملات سنگ آهن در سال 2022 به 85 دلار در هر تن برسد، موسسه سیتی گروپ نیز میانگین نرخ فروش سنگ آهن برای سال آینده میلادی را 96 دلار در هر تن پیش بینی کرده است؛ اما اکونومیست نگاهی بدبینانه‌تر به بازار سنگ آهن دارد و برآورد میکند که سنگ آهن در سال آینده میلادی به 70 دلار در هر تن سقوط قیمتی داشته باشد.

به نقل از بورس فوری، طبق گزارش «فست مارکت» قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۲ درصد در بنادر شمالی چین با کاهش بیش از نیم درصدی به ۱۱۳ دلار رسید. همچنین قیمت پرترافیک‌ترین قرارداد آتی سنگ‌آهن برای تحویل ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان چین بیش از ۳ درصد کاهش یافت  و به ۱۱۰ دلار در هر تن رسید.

 

موسسه فیچ در گزارش نهایی خود بیان کرد: بازار سنگ آهن در کوتاه مدت نوسان نرخ قابل ملاحظه ای نخواهد داشت؛ اما قیمت این محصول در نیمه دوم سال 2022 کاهشی محسوس خواهد داشت. این موسسه میانگین قیمت سنگ آهن برای سال آینده میلادی را 90 دلار به ازای هر تن پیش بینی کرده است.