شرایط نگهداری میلگرد در انبار

فرزانه

1402-11-25 20:53:40

category image: شرایط نگهداری میلگرد در انبار

میلگردها یکی از انواع محصولاتی هستند که بلافاصله بعد از تولید، باید در محلی مناسب نگهداری شوند. شرایط نگهداری میلگرد در انبار از جهات مختلف حائز اهمیت است. این موضوع با توجه به حساسیت میلگردها و نقش تعیین‌کننده آنها در مقاومت سازه، اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. به همین دلیل نکات نگهداری از میلگرد در انبار، باید با دقت بیشتری پیگیری شوند. در این مقاله قصد داریم نکاتی اساسی در رابطه با اصول نگهداری میلگرد بپردازیم.

 

توضیحاتی درباره میلگرد

میلگردها مقاطعی فولادی هستند که از آنها برای افزایش مقاومت کششی بتن‌ها استفاده می‌کنند. در واقع میلگرد به نوعی ضعف مقاومت بتن را در فونداسیون ساختمان پوشش می‌دهد. نکته مهمی که در مورد استفاده از میلگرد وجود دارد، عدم نقص در ساختار آن است. برای مثال ممکن است میلگرد پوسیده یا زنگ‌زده باشد. معمولا این مشکلات در صورت عدم نگهداری صحیح از میلگرد ایجاد می‌شوند. به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به تهیه میلگرد راهنمای خرید میلگرد را بطور کامل مطالعه فرمایید.

میلگردها انواع مختلفی دارند و برای اهداف مختلفی به‌کار برده می‌شوند. اینکه کدام میلگرد مناسب کدام سازه است، بستگی به نظر مهندسان پروژه دارد.

اهمیت دپوی میلگرد

میلگرد مانند سایر محصولات، نیاز به محلی مناسب برای نگهداری دارد. چرا که ممکن است بنا به دلایلی برای مدتی کوتاه یا طولانی در انبار باقی بماند. دلیل این امر به نحوه تولید میلگرد در شرکت‌ها برمی‌گردد. اغلب تولیدکنندگان انبوه فولاد و سایر فلزات در ایران از شیوه انبارداری برای حفظ محصولات خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل به مکان یا محلی برای نگهداری از محصولات تولیدشده نیاز دارند.

انبار در تولید و نگهداری محصولات فولادی، از جمله میلگرد اهمیت زیادی دارد. در واقع وجود انبار، محصول را از گزند آسیب‌های مختلف دور می‌کند. به طور کلی چند نوع انبار وجود دارد؛ انبار باز، انبار پوشیده و انبار سرپوشیده. استفاده از انواع انبارها به عوامل مختلفی از جمله شرایط محیطی، جنس محصول و … بستگی دارد. همچنین محیط داخلی انبار، باید از نظر دما، امنیت و … کاملا متناسب با محصول باشد.

اصول نگهداری میلگرد

شرایط نگهداری از انواع میلگردهای فولادی در کارگاه

میلگرد باید در شرایطی نگهداری شود که هیچگونه آسیبی متوجه آن نباشد. هر منطقه‌ای آب و هوای مخصوص خود را دارد. به همین دلیل نحوه ساخت انبار، باید متناسب با آب و هوا و در نهایت متناسب با محصول باشد. میلگردها انواع مختلفی دارند که شرایط نگهداری از هر کدام با دیگری متفاوت است. به همین دلیل در نگهداری از میلگردها، ابتدا باید به نوع آن توجه شود. انواع میلگردهای فولادی عبارتند از:

 • میلگرد ضدزنگ
 • میلگرد اپوکسی
 • میلگرد سیاه
 • میلگرد گالوانیزه

هر کدام از این میلگردها در ترکیب مواد به‌کار رفته، نحوه تولید و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه شرایط نگهداری میلگردهای نام برده شرح داده خواهد شد.

شرایط نگهداری از میلگرد ضد زنگ در انبار

این نوع میلگرد بسیار مقاوم و مستحکم است. میلگرد ضدزنگ به دلیل مقاومت در برابر خوردگی معروف است. با این حال بهترین کار، انبار کردن میلگرد ضدزنگ در محیطی مناسب است. اگر این نکته رعایت نشود به مرور زمان میلگرد دچار آسیب خواهد شد. مهم‌ترین نکات نگهداری از میلگرد ضدزنگ به شرح زیر هستند:

 • برای گذاشتن میلگرد ضدزنگ روی زمین از سکوی مناسب استفاده کنید.
 • در صورت نیاز به بستن میلگردها از سیم‌های فولادی ضدزنگ به عنوان تسمه استفاده کنید.
 • نباید بدون محافظ میلگرد و به صورت مستقیم با میلگرد تماس داشته باشید.
 • در صورت قرارگیری میلگردها در فضای باز، باید با ورق پلی اوتان یا وسیله مناسب دیگری روی آنها را بپوشانید.
 • اگر میلگرد را همراه با سایر محصولات حمل می‌کنید، بهتر است میلگرد را در راس سایر بارها قرار دهید.
 • استفاده از بالابر با جنس فولاد سیاه، برای فولاد ضدزنگ ممنوع است.

اصول نگهداری میلگرد اپوکسی در انبار

میلگرد اپوکسی نوعی میلگرد سیاه است که با روکش اپوکسی پوشانده می‌شود. میلگردهای اپوکسی از نظر استحکام و مقاومت تفاوت زیادی با میلگرد سیاه ندارند. البته به دلیل داشتن روکش اپوکسی، نسبت به میلگرد سیاه کمی مقاوم‌تر هستند. به هر حال نگهداری از این نوع میلگردها هم شرایط خاص خود را دارد که عبارتند از:

 • از کشیدن میلگرد اپوکسی روی زمین خودداری کنید.
 • استفاده از تسمه‌های مصنوعی به نگهداری از تسمه‌ها کمک زیادی می‌کند.
 • انبار میلگرد اپوکسی، باید بدون هیچ نوع زباله، مواد شیمیایی آسیب‌زننده و … باشد.
 • استفاده از زنجیر، کابل و … برای حمل میلگرد ممنوع است.
 • برای قرار دادن میلگرد اپوکسی روی زمین، باید از سکوهای مناسبی استفاده شود.
 • برای نگهداری از میلگرد در زمان حمل و نقل، باید از پلاستیک و چوب در محل‌های تماس استفاده کنید.
 • قرار دادن فوم بین میلگرد و تسمه از پوشش اپوکسی روی میلگرد محافظت می‌کند.

اصول نگهداری میلگرد سیاه در انبار

میلگرد سیاه یا فولاد کربن، نوعی میلگرد است که نسبت کربن بسیار بالایی دارد. میلگرد سیاه بسیار پرکاربرد است. با این حال یک نقطه ضعف بسیار بزرگ دارد و این است که خیلی زود زنگ می‌زند. در صورت زنگ‌زدگی میلگرد، بتن هم دچار آسیب می‌شود. به همین دلیل نگهداری از میلگرد سیاه با توجه به حساسیت بالای آن، اهمیتی دوچندان دارد. شرایط نگهداری از میلگرد سیاه به شرح زیر است:

 • نباید میلگرد با زمین تماسی داشته باشد.
 • بهترین راه برای جابجایی و حمل و نقل میلگرد، استفاده از دستورالعمل‌های میلگرد گالوانیزه است.
 • در صورت قرار دادن میلگردها در فضای باز، باید آنها را با ورق‌های پلی اتیلن یا سایر مواد دیگر بپوشانید تا آسیب نبینند.

شرایط نگهداری میلگرد گالوانیزه در انبار

میلگرد گالوانیزه یکی دیگر از انواع میلگردهای فولادی است که با نوعی روکش پوشانده می‌شود. میلگرد گالوانیزه مقاومت میلگرد اپوکسی را در برابر زنگ‌زدگی ندارد، اما از سایر میلگردها در برابر آسیب‌ها مقاوم‌تر است. به همین دلیل قیمت نسبتا بالاتری هم دارد. برای نگهداری از این میلگرد در انبار، باید اصول زیر را رعایت کنید:

 • نسبت به جابجایی و حمل میلگرد گالوانیزه، باید بسیار حساسیت به خرج دهید.
 • قرار دادن بیش از اندازه میلگرد گالوانیزه روی چوب، باعث ایجاد لکه در سطح آن خواهد شد.
 • بهترین روش برای حمل این میلگردها، استفاده از ماشین‌آلات و ابزارهای صنعتی است.
 • میلگرد گالوانیزه نباید با سایر میلگردهای موجود در انبار ارتباطی داشته باشد.

اصول نگهداری میلگرد

نکاتی در مورد حمل میلگردها

با توجه به اینکه انبار کردن میلگرد دارای اهمیت زیادی می باشد، اما نباید از کنار حساسیت حمل و نقل آن نیز به سادگی عبور کرد. برای حمل و جابجایی میلگردها، باید نکاتی را رعایت کنید. رعایت این نکات در سالم ماندن میلگردها و رسیدن آنها به مقصد کمک زیادی می‌کند. این نکات عبارتند از:

 • به هیچ عنوان نباید میلگردها را در زمان تخلیه یا بار زدن، پرت کنید.
 • میلگردها نباید هنگام حمل یا جابجایی بیش از حد خمیده شوند.
 • محل تخلیه و بار زدن، باید از انواع فشار فیزیکی، رطوبت و … در امان باشد.
 • هنگام جابجایی میلگردها، باید مراقب سلامتی کارکنان و میلگردها باشید.
 • هنگام تحویل میلگردها را از نظر زنگ‌زدگی و سایر مشکلات بررسی کنید.
 • به هیچ عنوان میلگردها نباید در هنگام جابجایی له شوند یا ضربه‌ای ببینند.
 • میلگردها نباید در مسیر جابجایی با مواد شیمیایی برخوردی داشته باشند.
 • هنگام تحویل گرفتن میلگرد، وزن آن را با وزن درج‌شده روی فاکتور تطبیق دهید.
 • پلاک مشخصات میلگردها نباید در زمان حمل و جابجایی مخدوش شوند.

نکات نهایی و تکمیلی شرایط انبار کردن میلگردها

برای نگهداری از میلگردها به بهترین شکل، باید نکاتی را هم به صورت کلی بدانید. رعایت این نکات در ظاهر ساده، کمک زیادی به حفظ و نگهداری از میلگردها در بهترین شرایط می‌کند. نکته بسیار مهم این است که میلگردها را باید بر اساس نوع و سایر ویژگی‌ها به صورت جداگانه انبار کنید. این کار باعث می‌شود که در زمان جابجایی یا استفاده از میلگردها، کمترین اشتباه رخ دهد.

نکته مهم دیگر از شرایط نگهداری میلگرد که بسیار حائز اهمیت است، قرار ندادن میلگردها به صورت مستقیم روی خاک است. این کار باعث نفوذ گرد و خاک و رطوبت در میلگرد می‌شود. به این ترتیب میلگرد ممکن است به مرور زمان دچار آسیب‌دیدگی شود. برای جلوگیری از این اتفاق، میلگردها را با فاصله ۱۵ سانتی‌متری از سطح زمین قرار دهید. برخی دیگر از نکات مهم در حفظ و نگهداری از میلگرد، عبارتند از:

 • میلگردها باید از تابش مستقیم اشعه نور خورشید دور باشد. در صورتی که به مدت طولانی مقابل نور خورشید باشند، دچار آسیب خواهند شد.
 • بهتر است اگر میلگردها در معرض نور آفتاب قرار دارند به دمای متعادلی برسند و سپس برای قرارگیری در بتن آماده شوند.
 • بهتر است به صورت دوره‌ای و منظم، میلگردها را تمیز کنید. هر گونه گرد و خاکی که روی میلگرد می‌نشیند، موجب آسیب رسیدن به آن می‌شود.
 • نباید از میلگرد مرطوب در داخل بتن استفاده کنید. این کار خطرات زیادی به همراه خواهد داشت.
 • روی میلگردها را با پلاستیک نپوشانید. این کار باعث افزایش خوردگی میلگردها می‌شود.
 • بهتر است میلگردهای ضدزنگ با فولاد کربنی تماس نداشته باشند. چرا که باعث آسیب رسیدن به میلگرد خواهد شد.
 • تا جای ممکن اجازه ندهید سطح میلگردها بنا به دلایل مختلف دچار خراشیدگی شود. این خراشیدگی‌های سطحی، باعث تسریع خرابی میلگرد می‌شوند.

شرایط نگهداری میلگرد

تکلیف میلگردهای زنگ‌زده چیست؟

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای هر میلگردی وجود داشته باشد، زنگ‌زدگی است. این زنگ‌زدگی دلایل مختلفی دارد، اما معمولاً برای میلگردهای سیاه بیشتر از بقیه رخ می‌دهد. به هر حال در صورت مواجهه با میلگرد زنگ‌زده اولین سوالی که مطرح می‌شود، این است که قابلیت استفاده دارد یا خیر؟ در صورتی که با آثار ابتدایی و خفیف زنگ‌زدگی میلگرد مواجه شدید، می‌توانید آنها را خیلی سریع از بین ببرید و از میلگرد استفاده کنید. با این حال بهتر است بدانید که شدت زنگ‌زدگی‌ها متفاوت هستند.

در صورتی که تنها بخشی از میلگرد رنگ متفاوتی پیدا کرده باشد، اصطلاحاً به آن بار زرد گفته می‌شود. در این حالت زنگ‌زدگی میلگرد خیلی خطرناک نیست و با چند راهکار ساده می‌توان از آن استفاده کرد. گاهی اوقات هم میزان زنگ‌زدگی به حدی است که میلگرد دچار پوسیدگی می‌شود. در این حالت استفاده از میلگرد بسیار خطرناک خواهد بود. به همین دلیل در صورت مشاهده وضعیت وخیم میلگردها از نظر زنگ‌زدگی، باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

اصول نگهداری میلگرد

جمع بندی

شرایط نگهداری میلگرد یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که بعد از تولید آن انجام می‌شود. همه محصولات بعد از تولید، باید در محلی مناسب نگهداری شوند تا از هرگونه آسیب در امان بمانند. میلگردها با توجه به نقش تعیین‌کننده و حساسی که در ساخت و ساز ایفا می‌کنند، نیاز به دقت بیشتری برای نگهداری دارند. در این مطلب به مهمترین نکات و شرایط نگهداری از میلگرد در انبار معرفی کردیم. با رعایت این موارد از آسیب دیدن یا کاهش کیفیت میلگرد جلوگیری کنید.

برای اطلاع قیمت امروز میلگرد و در نهایت خرید انواع میلگرد ساده و آجدار کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. تیم فروش آسن در هر زمان آماده ارائه مشاوره رایگان هستند. همچنین به دلیل نبود واسطه، قیمت انواع میلگرد در آسن به قیمت کارخانه خواهد بود.

آخرین خبرها

سقف کرومیت چیست + نکات مهم اجرایی سقف تیرچه کرومیت

1403-04-24 18:13:56

خمیدگی تیرآهن چگونه رخ می‌دهد؟

1403-04-22 18:23:16

ورق ضد سایش چیست؟ کاربردهای ورق ضد سایش در صنایع

1403-04-20 11:21:07

نورد گرم چیست؟ تفاوت نورد گرم و نورد سرد چیست؟ | مجله آسن

1403-04-18 09:54:23

کارخانه های تولید کننده میلگرد شمال

1403-04-16 01:49:16

معرفی کارخانه‌های میلگرد تبریز | مجله آسن

1403-04-11 11:31:50

فولاد کم کربن چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ | مجله آسن

1403-04-09 10:13:45

سازه نگهبان خرپایی چیست؟ 4 نکته مهم در اجرای سازه نگهبان خرپایی

1403-04-06 12:08:54

نورد چیست و چگونه در مقاطع فولادی اجرا می‌شود؟

1403-04-03 10:43:13

معرفی بهترین تیرآهن برای ستون | مجله آسن

1403-04-02 00:32:38

میلگرد سبک چیست و چه فرقی با میلگرد سنگین دارد؟ | مجله آسن

1403-03-30 12:59:04

کاربرد انواع سایز میلگرد در صنعت ساختمان سازی | مجله آسن

1403-03-27 01:45:58

علامت میلگرد آجدار در نقشه به چه معناست؟ | مجله آسن

1403-03-26 01:39:48

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا چگونه است؟

1403-03-24 01:00:34

معرفی انواع سقف در ساختمان و مزایا و معایب هر کدام | مجله آسن

1403-03-22 18:43:39