همه چیزهایی که درباره استاندارد 3132 نمی‌دانید! مجله آسن

نغمه

1403-02-06 00:36:10

category image: همه چیزهایی که درباره استاندارد 3132 نمی‌دانید! مجله آسن

 

در دنیای تولیدات، برای تولید محصولات مختلف صنعتی، استانداردهایی را درنظر می‌گیرند که محصول میلگرد نیز از این قاعده بهره برده است. استاندارد میلگرد برای تولید میلگردهای فولادی گرم نوردیده تدوین شده و پس از بررسی توسط سازمان بورس کالای ایران و تائید کمیسیون‌های مربوط، در هشتصد و هفتادمین اجلاس کمیته ملی استاندارد مکانیک و فلز شناسی تصویب شد. این استاندارد، بر اساس بند یک ماده 3 قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می‌شود. استانداردهای ملی ایران، با توجه به تحولات و پیشرفت‌های ملی و جهانی، در صنایع، علوم و خدمات، در مواقع لزوم تجدیدنظر می‌شوند. هر پیشنهادی برای اصلاح و تکمیل این استانداردها، در کمیسیون‌های فنی مربوط مورد بررسی و توجه قرار می‌گیرد. از این رو، بهتر است همواره از آخرین نسخه‌های تجدیدنظر شده استانداردهای ملی ایران استفاده کنیم. لینک دانلود استاندارد 3132 ملی ایران در ادامه‌ی این مقاله آمده است.

 

استاندارد 3132 چیست؟

استاندارد میلگرد ۳۱۳۲ به عنوان استاندارد میلگرد ملی ایران برای تولید میلگردهای فولادی گرم نوردیده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استاندارد که با نام ISIRI ۳۱۳۲ شناخته می‌شود، از سال ۱۳۶۹ مطابق با دوران سازندگی کشور، به روز شده و در بازار آهن کشور به کار گرفته شده است. از سال ۱۳۷۱ به بعد، بیشتر شرکت‌های تولید کننده میلگرد در ایران ملزم به پیروی از این استاندارد برای تولید محصولات خود شده‌اند. با گذشت زمان، نیاز به بازنگری و به‌روزرسانی این استاندارد مطرح شده است. همچنین، باید به این نکته اشاره کنیم که استاندارد ۳۱۳۲ برای دومین بار در تیر ماه سال ۱۳۹۲ مورد بازنگری قرار گرفته است. در متن بازنگری این استاندارد که توسط استاندارد ملی ایران منتشر شده است، توضیح داده شده است که محصول فولادی گرم نوردیده به شکل ساده یا آجدار با سطح مقطع گرد است که به صورت کلاف یا شاخه‌ای بسته‌بندی می‌شود. این استاندارد، میلگردها را به چهار دسته کلی A۴، A۳، A۲، و A۱ تقسیم می‌کند که در بازار به اسامی مختلف شناخته می‌شوند. اعداد موجود در علامت مشخصه، مقاومت تسلیم این نوع محصول را نشان می‌دهند.

دامنه کاربردی استاندارد ۳۱۳۲ برای میلگردهای فولادی گرم نورد به شکل شاخه یا کلاف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استاندارد برای قلاب‌های استفاده شده در بلند کردن و حمل و نقل محموله‌های مختلف مناسب نیست و نیز برای میلگردهای مورد استفاده در بتن‌های پیش‌تنیده کاربردی ندارد.

محتوای این استاندارد شامل اصطلاحات و تعاریف مربوط، طبقه‌بندی انواع میلگردها، ویژگی‌های کششی و مکانیکی میلگردها، ویژگی‌های جوش‌پذیری و ضوابط نمونه‌برداری از میلگردها می‌شود.

استاندارد ۳۱۳۲ از نگاه بین‌المللی

استاندارد ۳۱۳۲ برای تولید میلگردهای فولادی در ایران از استانداردهای بین‌المللی مانند ISO، DIN، EN، ASTM و GIS الهام گرفته است. این استاندارد به کارگیری خصوصیات و روش‌های آزمون میلگردهای گرم نوردیده را برای استفاده در تسلیح بتن در ایران تعیین کرده است. در این استاندارد، شرح کاملی از روش‌های آزمون، بسته‌بندی میلگردها، نمونه‌برداری، و اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی محصولات ثبت شده است. بنابراین، تولیدکنندگان میلگرد موظف به کسب گواهینامه کیفیت و انتشار اطلاعات فنی محصولات خود هستند. این اقدامات به مشتریان، به ویژه در صنعت ساختمان‌سازی، امکان انتخاب محصولات با کیفیت مطلوب را فراهم می‌کند.

استاندارد میلگرد آجدار

استاندارد میلگرد ۳۱۳۲، به طبقه‌بندی میلگردها بر اساس استانداردهای ملی ایران می‌پردازد. این طبقه‌بندی شامل چهار نوع اصلی میلگرد است: میلگرد ساده، میلگرد آجدار مارپیچی، میلگرد آجدار جناقی و میلگرد آجدار مرکب. تولیدکنندگان میلگرد در ایران ملزم به ارائه محصولات خود با این استانداردها هستند و به تنوع تولید محصولات در این چهار دسته توجه می‌کنند. در ادامه، به طور مفصل در مورد هر یک از انواع میلگرد اشاره خواهیم کرد. میلگردهای آجدار، در مقایسه با میلگردهای ساده، دارای برجستگی‌های خاصی بر روی سطح خود هستند که به آن‌ها "آج" می‌گویند. این آج‌ها می‌توانند به صورت طولی یا عرضی بر روی میلگرد ظاهر شوند و انواع مختلفی از میلگردهای آجدار را شکل دهند. این نوع میلگردها با حل مشکلات موجود در میلگردهای ساده، اتصالی مطمئن‌تر بین بتن و میلگرد فراهم می‌کنند. همچنین، با افزایش مقاومت کششی نسبت به میلگردهای ساده، لغزش را کاهش می‌دهند و عملکرد بهتری ارائه می‌دهند.
میلگرد آجدار

میلگرد آجدار، طبق استاندارد ملی ایران (ISIRI ۳۱۳۲)، دارای برجستگی‌ها یا آج‌هایی در سطح خود است که به صورت طولی و عرضی شکل می‌گیرند. این نوع میلگرد، ارتباط مناسبی با بتن برقرار می‌کند و مقاومت کششی بتن ساختمانی را افزایش می‌دهد. از جمله ویژگی‌های مهم آن می‌توان به سه دسته اصلی اشاره کرد: میلگرد آجدار مارپیچ، میلگرد آجدار جناقی و میلگرد آجدار مرکب. میلگرد آجدار مارپیچ به دو صورت یکنواخت و دوکی تولید می‌شود و به نام میلگرد A۲ نیز شناخته می‌شود. میلگرد آجدار جناقی که با نام میلگرد A۳ شناخته می‌شود، نیز دارای دو نوع یکنواخت و دوکی است. در حالی که میلگرد آجدار مرکب، ترکیبی از میلگردهای آجدار مارپیچ و جناغی است. قیمت میلگرد آجدار با توجه به نوع آن متفاوت است.

میلگرد آجدار جناغی

میلگردهای آج‌دار جناغی، مانند آج‌های مارپیچی، دارای یک محور در امتداد طولی هستند، اما آج‌های روی آنها به صورت جناغی یا همان شکل هشتی در دو طرف خط طولی قرار می‌گیرند. در ایران، این نوع میلگردها با نام "میلگرد A3" شناخته می‌شوند و مطابق با استاندارد ملی ایران، در دو نوع یکنواخت و دوکی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

میلگرد آجدار مارپیچ

میلگردهای آجدار مارپیچ، از جنس فولادی هستند و دارای یک محور در امتداد طولی هستند. روی سطح این میلگردها، آج‌ها به صورت دورپیچ نسبت به محور طولی قرار می‌گیرند، به این ترتیب که از یک سر به سمت دیگر سفر می‌کنند. در بازار فولاد ایران، این نوع میلگردها به نام "میلگرد A2" شناخته می‌شوند و دو نوع یکنواخت و دوکی از آنها تولید می‌شود.


میلگرد آجدار مرکب

میلگرد آج‌دار مرکب، از ترکیب دو نوع میلگرد آج‌دار جناغی و مارپیچ تشکیل شده است. در این نوع میلگردها، آج‌ها به شکل هفت_هشت در دو طرف طول میلگرد قرار می‌گیرند، به این معنا که در هر سمت از میلگرد، آج‌هایی به شکل هشتی و هفت‌شکلی قرار دارند.

مشاهده لیست قیمت میلگرد سرمد ابرکوه در بازار امروز 

استاندارد میلگرد ساده

میلگردهای ساده، با سطح صاف و هموار، در اندازه‌های 6 تا 50 میلی‌متری عرضه می‌شوند و برای استفاده به‌عنوان دورپیچ در سازه‌های بتن آرمه مناسب هستند. این نوع میلگردها راحت قابل برش و خم‌کردن هستند، اما برای ساخت پل و سازه‌های سنگین دیگر به دلیل عدم استحکام و خطر لغزش، توصیه نمی‌شوند.

دانلود استاندارد 3132 (PDF)

استاندارد ۳۱۳۲ به عنوان یک نشریه استاندارد مربوط به میلگردهای فولادی گرم نورد برای استفاده در بتن مسلح تدوین شده است. هدف اصلی این استاندارد، تعیین ویژگی‌ها و روش‌های آزمون میلگردها به منظور اطمینان از کیفیت و استحکام آنها برای استفاده در ساختمان‌ها و سازه‌های مختلف است. این استاندارد به‌عنوان یکی از مراجع قابل اعتماد در طراحی، تهیه نقشه‌های اجرایی، اجرا و نظارت در صنعت ساختمان بکار می‌رود. استفاده از این استاندارد به مهندسان و متخصصان صنعت ساختمان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که محصولات مورد استفاده در ساختمان‌ها، استانداردهای لازم را رعایت می‌کنند و سازه‌های ایمن و با کیفیتی را ایجاد می‌کنند.

 

برای دانلود استاندارد 3132 کلیک کنید

ویژگی میلگردهای با استاندارد 3132

استاندارد ۳۱۳۲ ویژگی‌ها و توصیفات مختلفی را برای انواع مختلف میلگردها ارائه می‌دهد. این استاندارد به ما اطلاعاتی درباره میلگردهای ساده و آجدار را ارائه می‌دهد که برای انتخاب مناسب‌ترین نوع میلگرد برای هر نوع ساختمان یا کاربرد مهم است. میلگردهای ساده دارای سطح صاف و هموار هستند و در اندازه‌های مختلفی از 6 تا 50 میلی‌متر عرضه می‌شوند. آنها به عنوان دورپیچ در سازه‌های بتن آرمه استفاده می‌شوند. اما استفاده از آنها برای ساخت پل و سازه‌های سنگین توصیه نمی‌شود به دلیل عدم استحکام و خطر لغزش. در مقابل، میلگردهای آجدار با استحکام کششی بیشتری ارائه می‌شوند. این میلگردها با علامت‌های مختلف، از A1 تا A4 و حتی آج ۵۰۰ و آج ۵۲۰، دارای حداقل و حداکثر تنش تسلیم متفاوتی هستند که بر اساس استفاده مورد نظر، انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال، میلگردهای آجدار A2 که در ساخت خاموت و مش‌بندی ساختمان استفاده می‌شوند، استحکام کششی بالاتری نسبت به میلگردهای ساده دارند. در کل، استفاده از این استانداردها به مهندسان و سازندگان کمک می‌کند تا میلگرد مناسبی برای هر کاربرد خاص انتخاب کنند و سازه‌های با کیفیت و ایمنی بالا بسازند.

 

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد استاندارد ۳۱۳۲، یکی از استانداردهای برتر برای تولید میلگرد در ایران گفته شد. این استاندارد، به شرکت‌های داخلی دستور می‌دهد که برای تولید میلگرد ساده و آجدار از آن پیروی کنند. همچنین به‌عنوان یکی از مراجع قابل اعتماد در طراحی، تهیه نقشه‌های اجرایی، اجرا و نظارت در صنعت ساختمان بکار می‌رود. استفاده از این استاندارد به مهندسان و متخصصان صنعت ساختمان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که محصولات مورد استفاده در ساختمان‌ها، استانداردهای لازم را رعایت می‌کنند و سازه‌های ایمن و با کیفیتی را ایجاد می‌کنند. اگر به دنبال خرید میلگرد با استاندارد ۳۱۳۲ هستید، می‌توانید به وب‌سایت آهن آسن مراجعه کنید و با مشاهده قیمت میلگرد، اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.

 

سوالات متداول

 

1-      استاندارد 3132 چیست؟

استاندارد ۳۱۳۲ یک استاندارد ملی ایران برای تولید میلگردهای فولادی استفاده در تسلیح بتن است. استاندارد ۳۱۳۲ میلگردها را بر اساس مقاومت تسلیم به چهار دسته تقسیم می‌کند.

2-      ویژگی میلگردهای با استاندارد 3132 چیست؟

از استاندارد 3132 برای میلگردهای ساده برای دورپیچ در سازه­های بتن آرمه و میلگردهای آجدار با استحکام کششی بالاتر در ساخت خاموت و مش­بندی استفاده می شود.

3-      استاندارد ۳۱۳۲ برای چه محصولی استفاده می‌شود؟

میلگردهای A۳، A۲، A۱ و A۴ بر اساس استاندارد 3132 تولید می شوند.

 

آخرین خبرها

سقف کرومیت چیست + نکات مهم اجرایی سقف تیرچه کرومیت

1403-04-24 18:13:56

خمیدگی تیرآهن چگونه رخ می‌دهد؟

1403-04-22 18:23:16

ورق ضد سایش چیست؟ کاربردهای ورق ضد سایش در صنایع

1403-04-20 11:21:07

نورد گرم چیست؟ تفاوت نورد گرم و نورد سرد چیست؟ | مجله آسن

1403-04-18 09:54:23

کارخانه های تولید کننده میلگرد شمال

1403-04-16 01:49:16

معرفی کارخانه‌های میلگرد تبریز | مجله آسن

1403-04-11 11:31:50

فولاد کم کربن چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ | مجله آسن

1403-04-09 10:13:45

سازه نگهبان خرپایی چیست؟ 4 نکته مهم در اجرای سازه نگهبان خرپایی

1403-04-06 12:08:54

نورد چیست و چگونه در مقاطع فولادی اجرا می‌شود؟

1403-04-03 10:43:13

معرفی بهترین تیرآهن برای ستون | مجله آسن

1403-04-02 00:32:38

میلگرد سبک چیست و چه فرقی با میلگرد سنگین دارد؟ | مجله آسن

1403-03-30 12:59:04

کاربرد انواع سایز میلگرد در صنعت ساختمان سازی | مجله آسن

1403-03-27 01:45:58

علامت میلگرد آجدار در نقشه به چه معناست؟ | مجله آسن

1403-03-26 01:39:48

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا چگونه است؟

1403-03-24 01:00:34

معرفی انواع سقف در ساختمان و مزایا و معایب هر کدام | مجله آسن

1403-03-22 18:43:39