سبک ترین میلگرد ایران تولید کدام کارخانه است؟

نغمه

1402-11-25 18:43:04

category image: سبک ترین میلگرد ایران تولید کدام کارخانه است؟

استفاده از سبک ترین میلگردهای تولید شده در ساخت سازه‌هایی که وزن آن‌ها نباید از حد خاصی فراتر رود بسیار حائز اهمیت است، به همین دلیل شناخت و استفاده از سبک‌ترین میلگرد می‌تواند کمک فراوانی در افزایش مقاومت و استحکام سازه داشته باشد.

وزن میلگرد یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت و کاربرد آن است. میلگرد‌ سبک در ساخت سازه‌های سبک و محصولات فولادی مانند تیرچه‌های آهنی بسیار پرکاربرد است. در این مقاله به بررسی و مقایسه وزن میلگرد‌های تولید شده پرداخته‌ایم و کارخانه هایی که سبک‌ترین میلگرد ایران را تولید می کنند معرفی کرده‌ایم.

میلگرد سبک چیست؟

در صنعت ساختمان سازی و سایر صنایع، به میلگردی که وزن سبک‌تری نسبت به استاندارد معمولی داشته باشد، میلگرد سبک می‌‌گویند. وزن این میلگرد‌ها براساس استاندارد‌های مختلف مشخص شده است. البته برخی معتقد‌ هستند که به میلگرد‌های سایز ۸ تا ۱۲ میلگرد سبک گفته می‌شود.

از میلگرد‌های سبک به عنوان تقویت کننده استفاده می‌شود و در کنار تیر‌های آهنی، ستون‌های بتنی و دیوار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. میزان سبک بودن این میلگرد‌ها باید مطابق یک استاندارد مشخص باشد تا بتواند نیرو‌های جانبی وارده بر سازه را تحمل کند.

کارخانه ­های تولید کننده میلگرد سبک

در ایران برخی کارخانه‌ها اقدام به تولید میلگرد‌های سبک براساس استاندارد‌های جهانی کرده‌اند. ۵ کارخانه‌ ظفر بناب، پردیس آذربایجان، راد همدان، ذوب آهن اصفهان و کویر کاشان از کارخانه‌های پیشرو در این حوزه هستند. در ادامه به بررسی کامل و مقایسه وزن میلگرد‌های سبک تولید شده در ایران پرداخته‌ایم.

سبک‌ترین میلگرد ایران تولید کدام کارخانه است؟

وزن میلگرد‌های تولیدی هر کارخانه عدد مشخصی است که با قرار دادن این اعداد در کنار وزن استاندارد در نظر گرفته شده برای میلگرد‌های سبک، می‌توان تشخیص داد که سبک‌ترین میلگرد تولید کدام کارخانه است.

میلگرد سبک

با توجه به اطلاعات ذکر شده در جدول بالا می‌توان به این نتیجه رسید که سبک‌ ترین میلگرد‌ ایران، میلگرد‌های تولید شده توسط کارخانه‌های راد همدان، کارخانه پردیس آذربایجان و مجتمع ظفر بناب است.

تفاوت میلگرد سبک و سنگین

میلگرد‌های سنگین دسته‌ای از میلگرد‌های با قطر زیاد هستند که وزنشان از میلگردهای سبک بیشتر است؛ به همین علت به آن‌ها میلگرد سنگین می‌گویند. این میلگرد‌ها اغلب دارای سایزهای بالتر از ۱۲ می باشند که در دسته‌ A3 و A4 قرار می‌گیرند.

میلگرد‌های سنگین علاوه‌ بر تفاوت وزن، در برخی مشخصه‌های ظاهری مانند آج نیز تفاوت‌هایی دارند. هر دسته از این آرماتور‌ها کاربرد‌های مختلفی دارند. از میلگرد‌های سنگین در پروژه‌های بزرگ، فونداسیون و ستون‌های بتنی استفاده می‌شود. در حالی که میلگرد‌های سبک بیشتر در تقویت تیر‌ها، تیرچه‌ها، دیوارها و یا به عنوان خاموت در آرماتور‌بندی استفاده می‌شوند.

کاربرد میلگرد سبک

میلگردهای سبک، میلگردهایی هستند که وزن آن‌ها مطابق با یک‌سری استاندار‌های خاص کمتر از حد معمول است. این میلگردها معمولاً از جنس فولاد آلیاژی ساخته می‌شوند و دارای آج‌هایی با شکل و اندازه خاصی هستند. از این دسته از آرماتور‌ها در صنایع و سازه‌های مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه مهم‌ترین موارد کاربرد آن را توضیح می‌دهیم:

۱. سطوح بتن مسلح

میلگرد‌های سبک در بتن‌های مسطح مانند سقف‌ها، به صورت گسترده به‌کار برده می‌شوند. این کار منجر به افزایش مقاومت بتن در برابر نیرو‌های خمشی و کششی می‌گردد.

۲. ساخت سازه‌های خاص

میلگرد‌های سبک نقش اساسی در ساخت سازه‌های خاصی مانند نماد‌های بتنی، تونل‌ها، پل‌ها و سازه‌های پوسته‌ای دارند. همچنین از آرماتورهای سبک در ساخت‌ دیوار استخرها نیز استفاده می‌شود.

۳. ساخت محصولات فولادی

از میلگرد‌های سبک در ساخت محصولات فولادی مانند تیرچه، خرپا، ستون و ورق فولادی استفاده‌های زیادی می‌شود.

۴. ساخت سازه‌های سبک

سازه‌های سبک سازه‌هایی هستند که وزن آن‌ها از سازه‌های مشابه که به صورت معمولی ساخته می‌شوند، کمتر است. استفاده از میلگرد سبک در این سازه‌ها می‌تواند با حفظ استحکام، هزینه‌ی ساخت را کاهش دهد.

۵. ساخت تجهیزات صنعتی

از میلگرد سبک در صنایع ماشین سازی مانند بالابر و جرثقیل استفاده می‌شود؛ همچنین در برخی خط تولید‌ها و مهار تجهیزات سنگین از میلگرد سبک استفاده می‌شود.

میلگرد سبک

محاسبه میلگرد سبک چگونه انجام می‌شود؟

میلگرد تولید شده در هر کارخانه وزن مشخصی دارد که براساس استاندارد‌ تولید شده‌اند. در این میان برخی از خریداران علاقه دارند که وزن میلگرد را به صورت دستی محاسبه نمایند. در ادامه فرمولی را آورده‌ایم که کارخانه‌ها از آن برای محاسبه و اعلام وزن آرماتور‌های تولیدی خود استفاده می‌کنند:

میلگرد سبک

در این فرمول مساحت سطح مقطع میلگرد را در طول میلگرد و در عدد ثابت ۷.۸ ضرب و سپس تقسیم بر ۱۰۰ می‌شود تا در نهایت وزن میلگرد به دست آید.

خرید میلگرد سبک

وزن کم میلگرد‌های سبک دلیل بر بی‌کیفیت بودن این میلگرد‌ها نیست، بلکه میلگرد‌های سبک نوع خاصی از میلگرد‌ هستند که کاربرد مشخصی نیز دارند. اما متاسفانه برخی افراد سودجو میلگرد‌های غیراستاندارد با وزن کم را در قالب میلگرد سبک به فروش می‌رسانند.

بهترین راه برای خرید میلگرد سبک، خرید از فروشندگان معتبر است. شرکت آست از مراجعه تامین انواع میلگرد در برندها و سایزهای مختلف نیازتان در تهیه میلگرد برطرف می کند. مجموعه ما با تلاش در حذف واسطه‌ها، میلگرد‌های سبک را با مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌کند.

سوالات متداول

در این بخش به پاسخگویی سوالات متداولی پرداخته‌ایم که مکررا مورد پرسش قرار گرفته‌اند. هدف از نگارش این بخش پاسخ‌دهی با سوالات احتمالی شما خوانندگان گرامی است.

کدام کارخانه در ایران سبک‌ترین میلگرد را تولید می‌کند؟

در ایران چندین کارخانه تولیدکننده محصولات فولادی اقدام به تولید میلگرد‌های سبک نموده‌اند که در این میان میلگرد‌های تولید شده توسط کارخانه‌های پردیس آذربایجان، ظفر بناب و راد همدان کمترین وزن را دارند.

میلگرد سبک از چه آلیاژی ساخته می‌شود؟

در ساخت میلگرد‌های سبک از نوع خاصی فولاد استفاده می‌شود که در ساختار آن به میزان مشخصی عناصر کربن، سیلسیم، منگنز، فسفر و گوگرد وجود دارد. به همین دلیل این آرماتور‌ها در عین سبک بودن از مقاومت بالایی در برابر فشار‌های جانبی برخوردار هستند.

میلگرد سبک به صورت کیلویی به فروش می‌رسد یا شاخه‌ای؟

در مجموعه آسن، میلگرد‌های سبک هم به صورت شاخه ایی و هم به شکل کیلویی به فروش می‌رسند. برای اطلاع بیشتر از مراحل خرید و ارسال می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در وبسایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

خرید میلگرد سبک بهتر است یا میلگرد سنگین؟

هر کدام از میلگرد‌های سبک و سنگین، کاربرد‌های خاص خود را دارند. میلگرد‌های سبک برای ساخت مصنوعاتی که فولاد در آن‌ها به کار برده می‌شود عملکرد بهتری دارند. در عین حال برای آرماتور بندی ساختمان‌ها، استفاده از میلگرد‌های سنگین گزینه بهتری است.

آخرین خبرها

سقف کرومیت چیست + نکات مهم اجرایی سقف تیرچه کرومیت

1403-04-24 18:13:56

خمیدگی تیرآهن چگونه رخ می‌دهد؟

1403-04-22 18:23:16

ورق ضد سایش چیست؟ کاربردهای ورق ضد سایش در صنایع

1403-04-20 11:21:07

نورد گرم چیست؟ تفاوت نورد گرم و نورد سرد چیست؟ | مجله آسن

1403-04-18 09:54:23

کارخانه های تولید کننده میلگرد شمال

1403-04-16 01:49:16

معرفی کارخانه‌های میلگرد تبریز | مجله آسن

1403-04-11 11:31:50

فولاد کم کربن چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ | مجله آسن

1403-04-09 10:13:45

سازه نگهبان خرپایی چیست؟ 4 نکته مهم در اجرای سازه نگهبان خرپایی

1403-04-06 12:08:54

نورد چیست و چگونه در مقاطع فولادی اجرا می‌شود؟

1403-04-03 10:43:13

معرفی بهترین تیرآهن برای ستون | مجله آسن

1403-04-02 00:32:38

میلگرد سبک چیست و چه فرقی با میلگرد سنگین دارد؟ | مجله آسن

1403-03-30 12:59:04

کاربرد انواع سایز میلگرد در صنعت ساختمان سازی | مجله آسن

1403-03-27 01:45:58

علامت میلگرد آجدار در نقشه به چه معناست؟ | مجله آسن

1403-03-26 01:39:48

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا چگونه است؟

1403-03-24 01:00:34

معرفی انواع سقف در ساختمان و مزایا و معایب هر کدام | مجله آسن

1403-03-22 18:43:39